Галерија науке и технике САНУ, као и ауторка изложбе Aлександра Нинковић Ташић, посвећују поставку Михајло Идворски Пупин - стваралачка координација, академику Александру Маринчићу (1933-2011).

Професор Александар Маринчић, својим великим знањем, несебичношћу и благошћу однеговао је многе генерације студената. Докторат је одбранио на Универзитету у Шефилду, Предавао је на Електротехничком факултету у Београду, Електронском факултету у Нишу, Факултету техничких наука у Новом Саду, а предавања по позиву држао је и у Енглеској, Велсу, Америци, Турској, Аустрији, земљама бивше Југославије.

Објавио је око 280 радова у земљи и иностранству, руководио је научноистраживачким пројектима, сарађивао са Институтом Михајло Пупин, Војнотехничким институтом, Институтом за микроталасну технику и електронику. Број институција у којима је као иницијатор, утемељивач или сарадник оставио траг, велики је.

Аутор је уџбеника и збирке задатака за оптичке телекомуникације, књиге “Ласери и оптоелектроника”, монографије ”Живот и рад Николе Тесле”.

Био је експерт UNESCO-a и руководилац међународног пројекта на Средње - источном техничком универзитету у Анкари, дугогодишњи директор Музеја Николе Тесле, председник Друштва за ширење научних сазнања Никола Тесла, председник Меморијалног друштва „Никола Тесла“ из Њујорка, директор Галерије науке и технике САНУ.

У свестраном кругу доприноса истиче се његово проучавање живота и дела наших великих научника Николе Тесле и Михајла Пупина.

Превод академика Маринчића Пупинове аутобиографије “Са пашњака до научењака”, остаје, као и само Пупиново дело, на дар многим будућим генерацијама.

Његов богат рад награђиван је много пута. Добио је Годишњу награду Радио телевизије Београд, две награде за најбоље радове на ЕТАН-у, награду „Никола Тесла за научна остварења у природним и техничким наукама“, награду за животно дело за значајна достигнућа, креативност и изузетан допринос на пољу микроталасне технике националног Југословенског IEEE удружења за микроталасну теорију и технологију, као и признање за најбоље предавање, повељу савеза инжењера и техничара Југославије за допринос часопису „Техника“, плакету за изузетан допринос развоју Електронског факултета у Нишу, захвалнице Друштва за телекомуникације и ТЕЛФОР-а, признање Средње - источног техничког универзитета из Анкаре,Друштва за телекомуникације, Теслину повељу и повељу за животно дело Удружења универзитеских професора и научника Србије и многе друге.

У свом животу до сада сам примио више награда, али морам дапризнам да ми је ова најдража од свега“, рекао је академик АлександарМаринчић приликом примања повеље почасног грађанина Идвора.